sty07

„Gry i zabawy na czas atomowej zagłady” („The nuclear war fun book”)

Wybuch bomby w Nagasaki. To wydarzyło się naprawdę, miejmy nadzieję, że się nie powtórzy.

Zimna wojna to okres, w którym świat bardzo często stawał na krawędzi wojny. Wojny totalnej, która zmiotłaby ludzkość z powierzchni Ziemi, a zostałyby tylko karaluchy i być może Lenin, gdyż on jest wiecznie żywy.

W tamtych czasach powstawały różnego rodzaju poradniki, podręczniki, instrukcje jak się zachować w przypadku ataku jądrowego, jak chronić swoje życie i zdrowie. Każdy porządny Amerykanin oprócz basenu miał w swoim ogródku schron przeciwatomowy.

Takie to książki kiedyś wydawali...

Takie to książki kiedyś wydawali…

Czy jednak zastanawiał się ktoś co robić w takim schronie, gdy na powierzchni szaleje atomowa zima? Przecież życie to nie tylko puszki z fasolą i konserwy. Z pomocą przyszli w 1982 roku Victor Langer i Walter Thomas, którzy stworzyli poradnik w co się bawić podczas zagłady ludzkości.

Książka oferowała mnóstwo ciekawych i interesujących zabaw, porad i podpowiedzi jak zabijać czas w oczekiwaniu na powolną śmierć.

To nie koniec świata! Nuklearna wojna może być zabawna!

To nie koniec świata! Nuklearna wojna może być zabawna!

Na przykład można pobawić się w „Wskaż mutanta” lub połączyć kratery po wybuchach wielu bomb atomowych na terenie najwspanialszego państwa świata czyli USA i otrzymać ładny obrazek zniszczenia i totalnej destrukcji. Odmiana gry w berka, czyli radioaktywny berek, po to by podtrzymać aktywność fizyczną. A aby nie wyjść wprawy i nie zapomnieć matematyki można liczyć ciała. Czemu nie? Przecież nie wszyscy wyparowali…

nuclear3

O książce…

Wstęp w moim wolnym tłumaczeniu:

Książka „The nuclear war fun book” dostarcza ogromnej dawki różnych napromieniowanych aktywności. Znajdzie się w niej coś dla każdego. Miejcie megatony zabawy z rzeczami do zmajstrowania, do zrobienia, do zabawy, od lat 3 do 103. Zabijcie nudę, przestańcie myśleć o apokalipsie.

Aktywności dotyczą głównie okresu po wojnie, ale jest kilka przedwojennych nie musicie więc czekać do dnia zagłady i możecie zacząć bawić się już teraz.

Niektóre zabawy mogą odbywać się tylko w środku, w schronie przeciwatomowym, a w inne możecie się zabawić na zewnątrz gdy poziom promieniowania się obniży.

nuclear4

Test z wiedzy historycznej…

Autorzy bardzo solidnie się przygotowali i nawet mamy test z wiedzy historycznej, w którym odpowiedzi na pytania są dość specyficzne.

Tłumaczenie (w przypadku niektórych odpowiedzi uważam, że przyda się Wam drobne wyjaśnienie):

Era atomowa dopiero od niedawna zapisuje rozdział w podręcznikach historii. Sprawdź swoją wiedzę z dziedziny atomowej historii:

1. Kto jest nazywany „ojcem bomby wodorowej”

 • Rodney Dangerfield (1921 – 2004, amerykański aktor komediowy)
 • Lee Iacocca (1924 – , prezes Forda i Chryslera)
 • Madame Curie (chyba tego nie muszę objaśniać?)
 • Mr. Coffe (marka ekspresów do kawy)
 • Edward Teller (pewien facet, który chciał coś tam rozszczepiać)

2. Projekt Manhattan był:

 • Pijackim maratonem
 • Osiedlem dla ludzi o niskich dochodach
 • Kryptonimem projektu, który za zadanie miał stworzyć pierwszą bombę atomową
 • Pierwszym przekrętem na rynku nieruchomości wykorzystującym Indian i kolorowe paciorki
 • Miejskim projektem eliminacji psich odchodów z chodników

3. Słynne równanie Einsteina „E=mc2” było teoretyczną podstawą dla rozwoju broni jądrowej. W tym równaniu „c” oznacza:

 • Witaminę C
 • Kokainę
 • Prędkość światła
 • Prędkość cellulitu
 • Kalorie

 

 

nuclear5

Papierowe figurki do ubierania.

Można się również pobawić w ubieranie papierowych figurek. Znajdzie się tam coś dla każdego. Na przykład ołowiany stanik dla mamy, czy też „Think tank top” również dla mamusi. I sztuczny kucyk dla mamusi oczywiście też jest. A swoją drogą mamusia ładne piersi ma… Nie braknie „Jądrowego parasola” przeciwko opadowi promieniotwórczemu. Ciekawa jest również sukienka, która ma kształt worka na ciała. Oczywiście nie może zabraknąć rajstop „przemiany jądrowej”.

Na dole pod postaciami rodzinki jest opis obrazka, odtwarzającego scenę dwie sekundy po wybuchu. Cała rodzina patrzy na piękny błysk na niebie. Ich źrenice zostają wypalone, a cała rodzina traci wzrok.

nuclear6

Apokaliptyczna biblioteczka i wideoteka…

A gdy znudzą nam się zabawy i gry zawsze można się odprężyć przy książce bądź dać się porwać filmowemu światu…

Tłumaczenie:

„Biblioteka w schronie atomowym”

Jeśli już musisz iść do swojego pokoju za karę, pamiętaj, że nie jest to takie złe dopóki masz przy sobie mnóstwo książek i kaset wideo.

Książki są świetnym materiałem chroniącym przed promieniowaniem, ale nadają się również do czytania. Możesz nadrobić zaległe lektury: będziesz miał przecież mnóstwo czasu. Poszerzaj swoje horyzonty, nawet jeśli Twój świat się skurczył. Nie wychodź na zewnątrz – lepiej być oczytanym niż martwym.

Kiedy przeczytasz już wszystkie książki i będziesz potrzebował oddechu, włącz sobie film na video.

Masz kilka sugestii co do zawartości Twojej biblioteki:

Dobór książek jest bardzo interesujący, podaję w kolejności: „Raj utracony”, „Piekło”, „Przeminęło z wiatrem”, „Śpiączka” (książka Robina Cooka), „Moby Nuke”, „1984”, „Nowy wspaniały świat”, „Ragtime”, „Baśnie braci Grimm”, „Śmierć komiwojażera”, „Ciemność w południe” (książka Artura Koestlera), „We the living” (książka Ayn Rand),”Kopciuszek”, „Stąd do wieczności”, „Po upadku” (sztuka Artura Millera).

Filmy również należą do tych, które na pewno pomogą się zrelaksować podczas atomowej zimy: „Czas apokalipsy”, „Pół żartem, pół serio” (angielski tytuł bardziej pasuje do sytuacji po atomowej zagładzie), „Czarnoksiężnik z Ozonu”, „Pozdrowienia z Rosji”, „Czerwoni”, „Rosjanie nadchodzą”, „Jak zdobyto Dziki Zachód”, „Abbot i Holokaustello”, „Noc żywych trupów”, „Żyj i pozwól umrzeć”, „Nukes of Hazard”, „Szepty i krzyki”„Dziecko Rosemary”, „Zagubiony horyzont”, „Tacy byliśmy”.

Muszę przyznać, że uśmiałem się nieźle podczas czytania tytułów książek i filmów zabranych do atomowego schronu.

nuclear7

Apteczka w schronie…

Wojna atomowa to z reguły śmierć, halucynacje z niedożywienia, choroba popromienna i wiele innych nieprzyjemnych rzeczy. Dlatego warto zaopatrzyć się w potężną ilość różnego rodzaju lekarstw i środków higieny osobistej. Co znajdziemy w „Apteczce z atomowego schronu”?

Skoro wciąż jesteś w jednym kawałku, wypełnij swój schron wszelkimi lekarstwami i środkami higienicznymi, które będą Ci potrzebne po rozstrzygnięciu. Będziesz miał się czym wspomóc, gdy opad promieniotwórczy zacznie opadać. Nie bądź sknerą. Pamiętaj, że nie będzie żadnych aptek ani lekarzy w pobliżu. Twoja pierwsza apteczka może okazać się Twoją ostatnią apteczką. Kilka aspirin nie pomoże Ci wyleczyć skutków wojny jądrowej. W apteczce powinny się znaleźć Twoje ulubione marki:

Balsam-A: Na hemoroidy po końcu. Ulżyj niewyobrażalnemu bólowi i swędzeniu. Przesiedź koniec w wygodzie.

Głowica Plus: Efektywny szampon na opadowy łupież i wypadające w wyniku promieniowania włosy.

Underarmageddon: Bezpieczny dezodorant, gdy zrobi się naprawdę gorąco. Przeciw poceniu, przeciw plamom, przeciwko wojnie.

ICBM Laxative: Potężny, szybko działający środek, który szybko pozbędzie się twardych celów.

Mleko amnezji: Łagodny środek przeczyszczający pomoże ci pozbyć się nieregularności w Twoim życiu po końcu i już na zawsze.

NozoneKrem do opalania, który ocali Twój nos po wojnie. Twój nos nie odpadnie w wyniku promieniowania ultrafioletowego, nawet jeśli ozonu zabraknie.

Apokalioptyczny Balsam: Na suche od promieniowania wargi.

Megadent: Potężna maść do protez. Nie zgub swoich protez podczas wybuchu. Maść trzyma się mocno, nawet w samym epicentrum wybuchu.

Płyn do płukania wczesne ostrzegania: Daj innym sygnał, że raczej nie pachniesz zbyt dobrze.

Środek pobudzający Czerwony Alarm: Nie zaśnij na stanowisku. Bądź czujny w obliczu wroga.

Guma Atomowa Łódź Podwodna: Guma, którą żują załogi atomowych okrętów podwodnych, by złagodzić napięcie w głębinach. Nie przywiera do aparatów dentystycznych.

Tampon Pierwszego Uderzenia. Dla dziewczyn w wieku od 11 do 13 lat. Delikatny tampon, by załagodzić pierwsze uderzenie. Z inteligentną, wyglądającą jak rakieta końcówką wprowadzającą.

Jeśli zaniepokoiła Was treść tej książki chciałbym Was uspokoić. Na sto procent ta książka to humorystyczna wersja różnego rodzaju poradników i książek dotyczących tego jak przetrwać atomowe uderzenie.

Wybuch bomby w Nagasaki. To wydarzyło się naprawdę, miejmy nadzieję, że się nie powtórzy.

Wybuch bomby w Nagasaki. To wydarzyło się naprawdę, miejmy nadzieję, że się nie powtórzy.

Informacje o książce oraz skany znalazłem na wspaniałej stronie „Awful library books” (Okropne książki w bibliotekach), na której to stronie zamieszczane są różnego rodzaju kuriozalne (z dzisiejszego punktu widzenia) książki.

Tymczasem trzymajcie się i nie dajcie się atomowej zagładzie! Aha i gdyby ktoś chciał mi prezent sprawić to książka jest do kupienia na Amazonie za 74 dolary! Proszę kupcie mi!

3 Comments

 1. Onibe

  buahaha… nie wyrobię ;-P. A tampon przejmujący pierwszy impet uderzenia (ze sprytną wkładką a la rakieta cruise) to już maksymalnie mnie wytarzał po podłodze…

  1. charliethelibrarian

   Chciałbym naprawdę móc przeczytać tę książkę. Może kiedyś będę miał większy przypływ gotówki i zaszaleję.

 2. […] P. S. A na innej mojej stronie Wizje Przyszłości – jest wpis o książce, która może się przydać, aby zabić czas, gdy zostaniemy zmuszeni do przebywania w schronie przeciwatomowym. Tutaj przeczytacie! […]

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *