lut24

Kindle z roku 1922!

Kindle z roku 1922!

Matt Novak na swojej stronie Paleofuture podaje informacje o wynalazku, który w pewien sposób może przypominać elektroniczny czytnik książek znanej amerykańskiej firmy.

Może, ale nie musi. Skojarzenia są takie, że wynalazek admirała Bradley’a Fiske określany jest „kieszonkowym urządzeniem do czytania”. Panu admirałowi udało się zmieścić całą powieść na pięciu cienkich paskach papieru. Paski miały 15 centymetrów długości i 5 centymetrów szerokości. Na tych paskach mogło się rzekomo pomieścić sto tysięcy słów czyli cała Wojna światów Wellsa.

W czerwcowym wydaniu magazynu Science and invention z roku 1922 znajdziemy artykuł, w którym wynalazek admirała jest opisany bardzo entuzjastycznie. A sam tytuł artykułu mówi o „bibliotece w kieszeni marynarki”.

Ludzie od zawsze pragnęli czytać jak najwięcej.

Ludzie od zawsze pragnęli czytać jak najwięcej.

Artykuł porusza kwestię niezwykle wygodnego czytania tak małych literek. To wygodne czytanie może budzić pewne wątpliwości, ale przecież kto ich tam wie. Dodatkowo autor artykułu podkreśla możliwość własnoręcznego wykonania kopii książki na maszynie do pisania i pomniejszenia liter u fotografa. Takie ówczesne przygotowywanie ebooka. „Kieszonkowa maszyna do czytania” ma się stać hitem wśród inżynierów, lekarzy i innych zawodów wymagających sporych ilości czytania. Dodatkowo koszt wydruku książek i czasopism ma być znacznie niższy, po prostu nie drukujemy ich na setkach stron, ale zaledwie na kilku małych skrawkach papieru.

Udało mi się dotrzeć do zdjęć tej cudownej maszyny, która bardziej przypomina podręczny czytnik mikrofilmów niż Kindla, ale co ja się tam znam.

Źródło: http://wiki.mobileread.com/wiki/Fiske_Reading_Machine

Źródło: http://wiki.mobileread.com/wiki/Fiske_Reading_Machine

Na stronie, która jest źródłem zdjęć LINK  znajduje się tekst innego artykułu z czasopisma Scientific American. Artykuł ów o znamiennym tytule Stretching the five foot shelf (Rozciąganie pięciostopowej półki) podaje bardzo ciekawe argumenty, które mają sprawić, że wynalazek admirała będzie hiciorem. A owe argumenty pokrywają się z argumentami, które często w bataliach książka tradycyjna versus książka elektroniczna padają z ust zwolenników cyfrowej książki. Otóż:

1. Koszt wydruku miniaturowych książek, czasopism, pism urzędowych i innych druków zostanie znacząco zredukowany.

2. Dzięki używaniu wysokiej jakości papieru w „maszynie do czytania” książki takie będą miały znacznie dłuższą żywotność niż „tradycyjne”.

3. Zmniejszy się zużycie papieru potrzebnego do drukowania książek.

4. Wysyłka takich książek będzie obniżona do niemalże zerowych sum.

5. Zmniejszy się również nakład pracy poczty przy dostarczaniu takich książek.

6. Będzie można zaoszczędzić mnóstwo miejsca, które do tej pory zajmowały „tradycyjne” książki.

7. Koszt takich książek zostanie zredukowany, a wręcz będą one rozdawane za darmo, bo reklamodawcy za nie zapłacą.

8. Będą potrzebne mniejsze drukarnie i mniejszy kapitał do zakładania takowych. (selfpublishing się kłania).

9. Encyklopedie, słowniki, literatura klasyczna, Biblia to wszystko będzie znacznie tańsze.

10. Nie będą potrzebne okulary i szkła powiększające.

11. Nawet najbiedniejszych będzie stać na miniaturowe książki dzięki czemu zwiększy się dostęp do wiedzy i nauki oraz rozrywki.

Źródło: http://wiki.mobileread.com/wiki/Fiske_Reading_Machine

Źródło: http://wiki.mobileread.com/wiki/Fiske_Reading_Machine

Kolejny raz przekonuję się  o tym, że pewne idee, pomysły krążyły w umysłach ludzkich od dawien dawna, a nasza teraźniejszość nie jest niczym wyjątkowym. Jest wypadkową owych idei i możliwości technologicznych. Bądźmy wdzięczni różnorakim wynalazcom, których pomysły pchały ten świat do przodu. I korzystajmy z błogosławieństw nauki, aby szerzyć dobro!

1 Comment

  1. Onibe

    no proszę, genialne pomysły potrzebują widać trochę czasu aby dojrzeć. I by dopasować im odpowiednią nazwę (Kindle) ;-)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *