mar05

„KSIĄŻKA O PRZYSZŁOŚCI: PODRÓŻ DO ROKU 2000 I DALEJ”. CZĘŚĆ 3.

Monsanto House (1957_)Źródło:  https://www.pinterest.com/pin/525373112753262261/

 

Kolejna część książki o przyszłości. Będzie o domach przyszłości. Jak będą wyglądać i co w nich znajdziemy. Wiele z tych rzeczy faktycznie znajduje się w naszych domach i mieszkaniach:

DOMY I ŚRODOWISKO

DOM PRZYSZŁOŚCI

Usborne_Book_of_the_Future_1979_pointlessmuseum_0026

 

Urządzenia w tym domu, zostały opracowane w oparciu o badania prowadzone przez agencję kosmiczną NASA i mogą się znaleźć w większości nowych domów budowanych w przyszłości. Styl i wygląd tego domu jest tylko pomysłem jednego architekta – na całym świecie podstawowe „spojrzenie” zmieni się w zależności od lokalnych gustów. Rozmiar też będzie się zmieniać w zależności od ilości dostępnych pieniędzy. Na rysunku pokazano duży dom z osobnym garażem dla samochodu elektrycznego, ale nawet mniejszy dom z będzie miał wiele energooszczędnych cech konstrukcyjnych.

Wielu ludzi budujących nowe domy pragnie, aby stały się one jak najbardziej energooszczędne i tanie w utrzymaniu. Dlatego już teraz są coraz bardziej popularne panele słoneczne, zbiorniki na wodę,. Anteny satelitarne to powszechność.

 DOMY I ŚRODOWISKO

KOMPUTERY W DOMU

Ależ chata!

Ależ chata!

Widzimy salon domu przyszłości. Podstawowe wyposażenie prawdopodobnie będzie podobne do dzisiejszego – okna, meble, dywan i TV. Nastąpi jednak bardzo duża zmiana – liczba elektronicznych gadżetów w użyciu. Ta sama rewolucja komputerowa, która dała nam kalkulatory i elektroniczne zegarki może w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych zmienić zupełnie sposób życia. Telewizja zmieni się z pudełka, w które można się gapić w użyteczna narzędzie komunikacji dwukierunkowej. Elektroniczne gazety są już dostępne – naciśnięcie przycisku na słuchawce umożliwia czytanie wiadomości, pogody, zagadek. Połączenie telewizji i telefonu wideofony powinny być dostępne w powszechnym użyciu w połowie 1980 roku. Kopiowanie przez telefon już istnieje (fax. przyp. Charliego). Połączenie tych dwóch może pozwolić milionom pracowników biurowych pracę w domu. Pracy w biurze nie będzie zbyt wiele skoro komputer może przechowywać zapisy, kopiarki mogą wysyłać informacje z miejsca na miejsce, a ludzie mogą rozmawiać przez wideofony. Wiele osób być może będzie wolało wykonywać pracę w biurze, by mieć kontakt z innymi, ale dla tych, którzy są szczęśliwi w domu, taka praca mogłaby zaoszczędzić im sporo czasu. Można też mówić o dużych oszczędnościach na kosztach transportu do i z pracy.

Elektroniczny dom

Ten salon wyposażony jest w wiele elektronicznych gadżetów, które albo są już w użyciu albo są opracowywane by ludzie mogli je kupić w latach osiemdziesiątych. 1 Ogromny telewizor. Opierając się na dostępnych już wzorach, telewizor ma super jasny ekran do światła dziennego i system dźwięku stereo.

2 Elektroniczna kamera video, nie wymaga żadnego filmu. W ciągu dziesięciu lat kamery wideo, zostaną zastąpione przez rejestratory holograficzne 3-D.

3 TV z płaskim ekranem. Koniec z wielgachnymi telewizorami, telewizory skurczyły się do grubości mniejszej niż pięć centymetrów. Ten służy do robienia zakupów za pośrednictwem skomputeryzowanego centrum handlowego oddalonego o kilka kilometrów. System przyjmuje zamówienia i wskazuje gdy jakichś elementów nie ma akurat w magazynie.

4 Wideo odtwarzacz płyt używany do nagrywana filmów i ich późniejszego odtwarzania.

5 Robot domowy do podawania napojów. Jeden z robotów Quasar jest już w sprzedaży w USA. Badania wskazują, że może to być coś więcej niż zabawka jednak upłynie jeszcze kilka lat zanim w naszych domach zawitają roboty z „Gwiezdnych Wojen”.

6 Gniazdo pocztowe. Do roku 1990 większość poczty będzie wysyłana w formie elektronicznej. Wysyłanie listu będzie wymagało wprowadzenia go do kopiarki w Twoim domu lub w biurze. Elektroniczny sygnał odczytu zostanie wysłany do satelity a następnie zostaniw wyświetlony w miejscu przeznaczenia. Dzięki podobnym i innym rozwiązaniom angażującym elektronikę, oszczędność czasu i energii może być ogromna.

Czy trzeba tutaj coś dodawać od siebie? Płaskie telewizory, konferencje na odległość, elektronika na każdym kroku. Tylko co oni mieli wciąż z tymi papierowymi listami? Chyba faks im w głowie zawrócił.

Urządzenia w tym salonie są rozdzielone, dlatego takie jakieś kokpity niebotycznych rozmiarów. Obecnie to wszystko w jednym kompie się może zmieścić. 

2 Comments

  1. Onibe

    po co komu takie fajne kombinezony, fikuśne domy i zaawansowane komputery, skoro na monitorach i tak będzie się oglądało reprezentację koślawiącą futbol? ;-)

    1. charliethelibrarian

      Haha! Dobre. Cóż może ludzie potrzebują się dowartościować, a może nie ma nic lepszego na podbudowanie swojego ego niż możliwość wykrzyczenia i wyrażenia swojej frustracji na piłkarzy nożnych. I nawet w alternatywnym roku 2000 to się nie zmieni.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *