mar16

„KSIĄŻKA O PRZYSZŁOŚCI: PODRÓŻ DO ROKU 2000 I DALEJ”. CZĘŚĆ 4.

Dubaj nocą. Źródło: https://flic.kr/p/aFzG3Z

 

I znów kolejna część tej cudnej książki. Tym razem będzie o pomysłach z super zegarkami. Nie wiem co ludzkość ma z tymi wynalazkami, ale te wszystkie super zegarki są niczym latający samochód. Pojawiają się co jakiś czas.

DOMY I ŚRODOWISKO

ELEKTRONICZNA REWOLUCJA

Usborne_Book_of_the_Future_1979_pointlessmuseum_0028

Mieszkańcy miast przyszłości będą posiadać mały gadżet, który będzie dawał ogromne możliwości – zegarek radio-telefon. Zegarek z radiem, dzięki któremu będzie można rozmawiać z każdym w każdym miejscu na Ziemi. Taki system komunikacji może działać dzięki potężnemu satelicie, którego widzimy na obrazku. Współczesne satelity są dość proste – powtarzają to co nadają stacje naziemne. Satelita zaprojektowany dla radio-zegarka (które mogą być nazwane „ristos:, od wrist-radio przyp. Charliego) byłby najkosztowniejszą częścią systemu. Natomiast risto będzie można kupić za cenę kalkulatora i risto będzie ważyć nie więcej niż kilka gramów.

W jednym z mniejszych obrazków jest opisana przydatność elektroniki w głosowaniu. Niestety do dzisiaj ten problem nie został rozwiązany, ale na szczęście na przykład w Estonii elektroniczne głosowanie jest czymś normalnym. Może i i u nas doczekamy się tego pięknego dnia.

Ostatnimi czasy głośno było o iWatch czyli zegarku do firmy Apple. Tutaj możecie zobaczyć pierwsze wrażenia z jego premiery.

ARCHITEKTURA EKSPERYMENTALNA

NAJWYŻSZY DRAPACZ CHMUR W HISTORII

Usborne_Book_of_the_Future_1979_pointlessmuseum_0030

To fantastyczne miasto – łodyga sięga gwiazd. Dosłownie „wisi” na ziemskiej orbicie. Mieszkańcy budynku unikną hałasu i zanieczyszczeń atmosferycznych spowodowanych startem i lądowaniem rakiet, gdyż te będą poruszać się w specjalnych, szczelnych rurach. Pomysł takiej budowli nie jest niczym nowym. Pierwszym, który na niego wpadł był Rosjanin Jurij Arstutanov. Znany pisarz Artur C. Clarke napisał powieść, w której opisuje dzieje budowy takiej wieży.

Jak widać na małych obrazkach, budowa miasta-łodygi będzie bardzo skomplikowana i raczej nie nastąpi w najbliższej przyszłości. Ale jeśli taki budynek kiedykolwiek powstanie ludzie będą mogli podróżować na orbitę równie łatwo jak dzisiaj podróżują odrzutowcem.

Powstało wiele imponujących budowli. Ostatnimi czasy przodują w tych działaniach kraje, w których petrodolary napędzają gospodarkę. Dubaj czy też Abu Dhabi to miasta, w których architekci mogą spełniać swoje najbardziej szalone pomysły. I coś takiego jak zdrowy rozsądek bardzo często odchodzi na bok, a szejkowie są w stanie zapłacić za każdą ekstrawagancję w dziedzinie architektury.

2 Comments

  1. Onibe

    zegarek się już praktycznie sprawdził, w sensie: już jest dostępny. A za parę lat pewnie smartwatche będą standardem (choć chwilowo nie planuję się z nimi bliżej zapoznawać). Na resztę cudów poczekamy ;-)

    1. charliethelibrarian

      Też powiem szczerze, że ten gadżet jakoś do mnie nie przemawia. Chociaż ostatnimi czasy zachorowałem na tableta, ale z moją pensją to sobie na niego długo będę chorował:)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *