sty14

„Książka o przyszłości: podróż do roku 2000 i dalej” („Usborne book of the future: a trip to the year 2000 and beyond”). Część 1.

„Książka o przyszłości: podróż do roku 2000 i dalej” („Usborne book of the future: a trip to the year 2000 and beyond”). Część 1.


Znalazłem świetną książkę z roku 1979.  Autorzy Kenneth Gatland i David Jeffries postanowili przybliżyć młodzieży jak będzie wyglądał świat w wieku dwudziestym pierwszym. Książka została wydana przez wydawnictwo Usborne, obecnie jedno z największych niezależnych wydawnictw książek dla dzieci w Wielkiej Brytanii. Zapraszam Was do wycieczki w naszą teraźniejszość!

Strona tytułowa książki.

Strona tytułowa książki.

Książka jest niesamowita! Podzielona na trzy rozdziały porusza takie tematy jak roboty (i to w bardzo szerokim rozumieniu tego słowa), sztuczna inteligencja, podróże kosmiczne, przeszczepy narządów czy też wygląd miast przyszłości. Świetnie się ją przegląda i porównuje to co autorzy przewidzieli, a to co zostało jeszcze do odkrycia. Nie pokażę Wam tutaj wszystkich strona, ale i tak wpis będzie bardzo długi. A zachęcam do obejrzenia jej całej na stronach archive.org

Na mój pierwszy rzut laickiego oka wydaje się, że książka ma mocne podwaliny naukowe, a prognozy i domysły w niej zawarte są oparte na solidnej porcji wiedzy, co nie oznacza, że w niektórych momentach autorzy nieźle popłynęli.

CZĘŚĆ PIERWSZA: ROBOTY

Nauka i medycyna w 21 wieku

Wstęp z tej przecudownej książki.

Wstęp z tej przecudownej książki.

W pierwszej części książki, będzie można zobaczyć niektóre z pomysłów, które sugerowane są przez naukowców jako sposoby na rozwiązanie problemów, takich jak kryzys energetyczny i globalne zanieczyszczenie. Roboty, które stanowią główny temat, pomogą ludzkości działać w coraz bardziej złożonym świecie. Niewiele z tych maszyn, wykorzystujących zaawansowane systemy komputerowe jako ich „mózgi” będzie wyglądem przypominać popularny wizerunek robota, czyli maszyny w kształcie człowieka. Prawdziwe roboty będą miały przeróżne kształty i rozmiary, w zależności od rodzaju pracy jaką będą wykonywać. Współczesny robot arytmetyczny nie wygląda jak nauczyciel matematyki – jest mały, prostokątny, a jego „twarz” ma przyciski. I nosi nazwę „elektroniczny kalkulator”.
Słowo „robot” pochodzi od czeskiego „robota” co oznacza „pracę”. Nazwa została wykorzystana w sztuce z 1920 o tytule „R.U.R – Roboty Uniwersalne Rossuma”, w której masowo produkowane roboty w postaci ludzkiej zwracają się przeciw swoim twórcom i dokonują ich eksterminacji. Od tego czasu powstało wiele opowieści na temat wojennych robotów. Jeśli do tej definicji dodamy komputery służące naprowadzaniu pocisków nuklearnych jako proste roboty, to te historie częściowo stały się prawdą.

ENERGIA I ZASOBY

DOSTARCZANIE ENERGII DLA CAŁEJ PLANETY

Możecie przyjrzeć się dokładniej tym stronom pod tym linkiem:

Możecie przyjrzeć się dokładniej tym stronom pod tym linkiem:

Obfitość energii jest podstawą światowej cywilizacji i zapewnienie jej dostaw w przyszłości jest niezbędne. Obecnie to ropa naftowa wykorzystywana jest do zaspokojenia większości potrzeb energetycznych, ale jej zapasy są ograniczone, więc nowe źródła energii muszą zostać wynalezione. Na tych stronach można zobaczyć niektóre ze sposobów, dzięki którym energia w postaci energii elektrycznej będzie generowana w 21 wieku.

Jak widzimy poruszone zostały tutaj problemy zdobywania i pozyskiwania energii. Zimna fuzja, energia z głębi oceanów, energia słoneczna, energii z fal morskich, to metody, które dzisiaj również są rozwijane, ale wciąż nie wykorzystywane w znaczący sposób. Niestety paliwa kopalne rządzą jeśli chodzi o produkcję energii we wszelakiej postaci.

ENERGIA I ZASOBY

ENERGIA Z KOSMOSU

Dokładniej możecie się przyjrzeć pod tym linkiem:

Dokładniej możecie się przyjrzeć pod tym linkiem:

Rozwój ogniw słonecznych, czyli płaskich tafli z krzemu, które przekształcają energię zawartą w słońcu w energię elektryczną, pozwoliło naukowcom marzyć o „elektrowniach w przestrzeni kosmicznej”.

Używanie ogniw słonecznych do zasilania energią elektryczną jest możliwe tu na Ziemi – kalkulatory, zegarki i ładowarki do baterii są jednymi z gadżetów, które można kupić, a są zasilane przez baterie słoneczne.

Problemem mogą być bardzo pochmurne dni, a także noce podczas których komórki nie otrzymują dużo światła więc mogą dostarczyć niewiele prądu lub nie dostarczyć go wcale. W kosmosie dostęp do energii słonecznej jest nieprzerwany.

Dwie strony poświęcono całkowicie energii słonecznej. Widać, że autorzy wiązali z nią wielkie nadzieje. W lewym dolnym rogu widzicie słoneczny rower. Nie wiem czy ten akurat rower wciąż funkcjonuje, ale pomysł elektrycznego roweru napędzanego dzięki panelom słonecznym jest żywy i wciąż rozwijany. Możecie przeczytać o tym na przykład tutaj. Autorom książki zamarzyła się również ogromna stacja kosmiczna, która będzie dostarczała na ziemię energię elektryczną, chociaż panele słoneczne są wykorzystywane coraz częściej to jednak nie doczekaliśmy się ogromnej elektrowni w kosmosie, ale mamy za to maszynę przerabiającą gówno w zdatną do picia wodę!

ENERGIA I ZASOBY

KOSMICZNE FABRYKI

Piękna wizja... szkoda, że jeszcze niespełniona.

Piękna wizja… szkoda, że jeszcze niespełniona.

Pierwsza rewolucja przemysłowa rozpoczęła się w Anglii w 18 wieku, wprowadzając maszyny napędzane parą. Druga rewolucja przemysłowa, wciąż trwa i rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych na początku tego wieku, gdy zastąpiono ludzi w kierowaniu wieloma urządzeniami automatyczną kontrolą poprzez urządzenia takie jak komputery. Trzecia rewolucja przemysłowa dopiero nadejdzie. Rewolucją tą będzie przeniesienie wielu zakładów przemysłowych (tych zanieczyszczających środowisko w szczególności) z Ziemi w kosmos. Czy nie jest to tylko marzenie? Wielu ekspertów uważa, że nie – zastanawiają się tylko nie czy, ale kiedy to nastąpi.

Dlaczego warto produkować rzeczy w kosmosie?

Sekretem tworzenia rzeczy w przestrzeni kosmicznej będzie prosty fakt, że materiały będą unosić się w stanie nieważkości, warunek niemożliwy do osiągnięcia na Ziemi. Będzie można wytapiać materiały o wielkiej czystości i jakości wewnątrz pieców kosmicznych. Będą to nowe stopy metali, które nie mieszają się na Ziemi, na przykład stalowa pianka, która będzie mogła się unosić na wodzie. Fabryki kosmiczne mają również bezpośredni dostęp do próżni niezbędnej w wielu procesach przemysłowych oraz do darmowej energii  w postaci światła słonecznego.

Jest też mowa o ogromnych fabrykach kosmicznych, które dzięki panelom słonecznym będą mogły działać znacznie ekonomiczniej niż te na Ziemi. Plus właściwości przestrzeni kosmicznej pozwolą na tworzenie zupełnie innych przedmiotów. Jak wiemy na orbicie nie ma wielkich fabryk kosmicznych, za to mamy mnóstwo kosmicznych śmieci. Wspaniała wizja kosmicznych fabryk niestety jeszcze daleko przed nami. Autorzy skupili się na przemyśle ciężkim, który wymaga ogromnych fabryk, a przecież obecnie w siłę rośnie możliwość drukowania 3D – i ja uważam, że prawdziwy rozwój tej technologii to będzie właśnie kolejna rewolucja przemysłowa.

EKOLOGIA I ROLNICTWO

CZUWAJĄC NAD NASZĄ PLANETĄ

Bez satelit nasz świat miałby przerąbane.

Bez satelit nasz świat miałby przerąbane.

Najlepszym miejscem, aby doglądać Ziemi jest kosmos. Satelity są już wykorzystywane do monitorowania istotnych zasobów naturalnych Ziemi, a w przyszłości ich rola będzie jeszcze bardziej zróżnicowana i ważna. „Oczy w przestrzeni” mogą śledzić zanieczyszczenia powietrza i morza oraz ostrzegać przed powodziami, suszami i pożarami lasów. Za pomocą specjalnego sprzętu fotograficznego, zdjęcia mogą pokazać, czy rośliny są chore lub zdrowe. Już teraz na orbicie znajduje się tysiące przedmiotów stworzonych przez człowieka. Obecnie agencje kosmiczne muszą dokładnie planować, jeśli chcą umieścić satelity na popularnych orbitach. W przyszłości powinien zostać ustanowiony jakiś system, aby unikać kolizji.

Na tych stronach mamy świetny przykład z jednej strony bardzo dobrej prognozy – satelity utrzymują naszą cywilizację, dzięki nim możemy się komunikować i korzystać z dobroci Internetu, służą również do przeprowadzania wielu badań naukowych, satelity pogodowe monitorują stan naszej planetki i ogólnie tutaj autorzy bardzo ładnie to sobie wykoncypowali. Niestety nie mamy jeszcze na orbicie gigantycznych luster, które mogłyby oświetlać miejsca na Ziemi, w których zabraknie prądu, ani również robotów do gaszenia pożarów: to dopiero przed nami.

ENERGIA I ZASOBY

GOSPODARSTWA NA ZIEMI I W MORZU

Będziemy gospodarzyć na ziemi i w morzu.

Będziemy gospodarzyć na ziemi i w morzu.

Superfarma w roku 2020

W porównaniu z dzisiejszymi gospodarstwami, ta farma wydaje się bardziej przypominać fabrykę. Produkcja dużych ilości żywności, której potrzebne są coraz większe ilości dla ogromnej ludzkiej populacji, być może będzie wymagać takich superfarm i może być staną się one jedyną drogą do uniknięcia głodu.
1 Dom. Prognozy pogody docierają za pośrednictwem satelity; komputery śledzą inwentarz i wydajność pól ze zbożami.
2 Automatyczny kombajn sunie po torach.
3 Helijet (hybryda helikoptera i odrzutowca) rozpyla nawozy i środki owadobójcze.
4 Ziarno jest pompowane rurami do pobliskiego miasta. Staromodne samochody dostawcze są rzadko stosowane.
5 Wiele osób uważa, że współczesną hodowlę zwierząt za okrutną i niepotrzebną choć większość gospodyń chętnie kupuje tanie kurczaki z wielkich przemysłowych ferm kurzych. Jeśli ludzie nadal będą chcieć taniego mięsa, coraz więcej tego mięsa będzie hodowane w ten sposób. Tu pokazano bydło w zagrodach wielopoziomowych, po to by zaoszczędzić miejsce.
6 Kolejka wąskotorowa, trwa ładowanie wołowiny.
7 Plastikowe kopuły chronią uprawy takie jak pomidory i truskawki.
8 Orbitalne lustra zapewniają wieczorem oświetlenie aby zwiększyć plony.

Nie mamy co prawda, aż takich superfarm i chyba w ogóle nie można mówić o podwodnym gospodarzeniu, ale kilka rzeczy się dzieje. Mam tutaj na myśli przede wszystkim przemysłową hodowlę mięsa. Bydło, trzoda chlewna, drób te wszystkie stworzenia zaczynają żywot w klatce i w klatce go spędzają, a kończą na taśmie produkcyjnej. To nie jest dobre. Dzisiaj również komputery są stosowane na masową skalę w rolnictwie, wiele nowoczesnych gospodarstw jest zarządzanych przez komputer – niestety ziarno wciąż nie jest wysyłane rurami do miasta.

ZDROWIE I MEDYCYNA

RATOWNICTWO MEDYCZNE

Przyszłość pogotowia ratunkowego.

Przyszłość pogotowia ratunkowego.

Mimo nowoczesnych środków komunikacji takich jak telefon i sprzęt TV i pomimo wzrostu cen paliw (kryzys naftowy lat siedemdziesiątych), ludzie nadal będą podróżować z miejsca na miejsce. Bezpieczeństwo i niezawodność systemów transportowych wciąż wzrasta i będzie się poprawiać, ale żadna maszyna (lub osoba ją nadzorująca) nie jest doskonała lub kiedykolwiek będzie: wypadki się zdarzają.
Na tych stronach można zobaczyć rodzaje pomocy medycznej, które mogą pomóc ofiarom wypadków, w tym przypadku poparzonego i połamanego kierowcy turboauta, który rozbił się na drodze. Niektóre z przedstawionych sposobów pomocy medycznej są nowe, inne są oparte na aktualnych badaniach.

Tutaj mamy miks rozwiązań zupełnie futurystycznych (pacjent umieszczony jest na powietrznym łóżku), które pozwala na swobodne gojenie się ran z rozwiązaniami, które się współcześnie dzieją (drukowane w 3D ortopedyczne osłony na złamane ręce i nogi). Autorzy zgodnie twierdzą, że w przyszłości dzięki medycynie prewencyjnej ludzie będą bardziej odporni na choroby i mniej czasu będą spędzać w szpitalach. Wiele dobrego się dzieje na świecie w tym kierunku, ale wciąż nie jest szczególnie różowo.

 ZDROWIE I MEDYCYNA

LUDZIE CZY MASZYNY?

Cudowna, nieśmiertelna przyszłość.

Cudowna, nieśmiertelna przyszłość.

Jednym z najbardziej fantastycznych osiągnięć współczesnej medycyny jest przeszczepianie narządów (na przykład nerki) od jednej osoby do drugiej. Jeszcze bardziej wspaniałym osiągnięciem jest wynalezienie całkowicie sztucznych zamienników lub implantów. Sylwetka na rysunku przedstawia zakres przeszczepów i implantów, które mogą zostać wprowadzone do ciała, ale mało prawdopodobnym jest, by jedna osoba potrzebowała tych wszystkich ulepszeń. Większość z pokazanych implantów jest już dostępnych. Niektóre z nich, na przykład serce o napędzie jądrowych nie zostały jeszcze wynalezione. Czy za niedługo będziemy mogli osiągnąć nieśmiertelność, jeśli na przykład organy byłyby stale wymieniane? Istnieje jednak nieprzyjemny efekt uboczny tego postępu czyli istnienie czarnego rynku handlu narządami.

Klucz do człowieka cyborga

Dzięki coraz większej ilości dostępnych sztucznych organów, ludzie jutro mogą stać się cyborgami pół ludźmi pół robotami. Jak widać na rysunku z liczby organów zamiennych, granica między człowiekiem a maszyną jest dość wąska. Części i organy oznaczone () nie są jeszcze dostępne, ale z pewnością będą.

1 Czaszka – wykonana z kości zwierzęcej
2 Rogówki i soczewki – plastikowe
3 Gałka oczna – plastikowa
4 Nos – guma silikonowa
5 Stawy barkowe oka – vitallium (rodzaj stopu metali)
6 Staw łokciowy – metal
7 Staw biodrowy – ceramiczny materiału przypominający kość zwany cerosium
8 Tętnice – rura z tworzywa sztucznego
9 Chrząstki ucha – guma silikonowa
10 Szczęka – cerosium
11 Regulator ciśnienia krwi – elektroniczny
12 Tchawica – guma silikonowa
13 Płuca – guma silikonowa ()
14 Serce – guma silikonowa, zasilane jądrowo ()
15 Wątroba – przeszczep ()
16 Nerki – przeszczep
17 Palce – metal
18 Kontrolowanie pęcherza – elektroniczne
19 Kość udowa i staw kolanowy – metal
20 Podbicie stopy – guma silikonowa

Ludzi cyborgów jeszcze nie ma, tak samo jak nie ma serca napędzanego energią jądrową, za to przeszczepy wątroby są praktykowane w szpitalach na całym świecie. Czujecie ten klimat, gdyby ludzie chodzili z małymi elektrowniami jądrowymi w swoich klatkach piersiowych? Za to dzieje się wiele innych dobrych rzeczy. Lekarze przyszywają ręce po wielu latach od wypadku, przeszczepiają twarze, przywracają wzrok ślepym, a słuch głuchym, powstają protezy sterowane myślą. Uważam, że jeśli to wszystko nie pieprzenie (mam na myśli Zachodnią cywilizację) to w najbliższym czasie mogą się podziać jeszcze większe cuda.

NAUKA I TECHNOLOGIA

POLE BITWY W ROKU 2000

Akurat tego rodzaju rozwoju nie lubię.

Akurat tego rodzaju rozwoju nie lubię.

Jedna prognoza dotycząca przyszłości jest niestety dość pewna – bitwy, duże i małe nadal będą toczone w zapalnych punktach całego świata. Rywalizacja Wschodu z Zachodem będzie kontynuowana i wciąż będą wymyślane kolejne rodzaje broni. Na tej stronie można zobaczyć niektóre z maszyn, które mogłyby dołączyć do walczących w bitwach pod koniec wieku. Rozwój broni nie jest też zupełnie zły na przykład wiele bardzo dobrych bojowych systemów komputerowych przeznaczonych do walki jest również wykorzystywanych w samolotach na całym świecie, dzięki czemu latanie stało się bezpieczniejsze.

Autorzy uznali, że blok komunistyczny będzie trwał wiecznie i cały czas będą się ścigać ze światem Zachodnim. Mamy tutaj żołnierzy transportowanych przez orbitę, poduszkowce (co ci wojskowi mają z poduszkowcami to ja nie rozumiem), jest też coś jak drony i są samonaprowadzające się rakiety i oczywiście śmiercionośne lasery (ostatnio amerykańska marynarka przeprowadziła zakończone sukcesem testy działka laserowego). Także moi drodzy przyszłość się dzieje.

NAUKA I TECHNOLOGIA

PRZEMAWIAJĄC DO GWIAZD

Czy jesteśmy sami we Wszechświecie?

Czy jesteśmy sami we Wszechświecie?

Czy Ludzkość jest sama we Wszechświecie?

Aby spróbować odpowiedzieć na to pytanie, astronomowie rozpoczęli nasłuchiwanie sygnałów radiowych, które mogły zostać wysłane przez istoty żyjące na innych światach. Wyszukiwanie zaczęło się w 1960 roku, kiedy dr Frank Drake użył radioteleskopu w USA by posłuchać gwiazd Tau Ceti i Epsilon Eridani. Dotąd nie było żadnego sygnału od innych cywilizacji. Gdyby jednak były, to może odkrylibyśmy coś z ich nauki, ale rozmowa byłaby boleśnie powolna albowiem sygnałom radiowym zajmuje prawie 12 lat, by dotrzeć do nas z Tau Ceti i podobny czas na odpowiedź z naziemnych nadajników.

Czy ktoś tam jest? Jaki rodzaj stworzeń może odbierać wiadomości z Ziemi? Nie ma sposobu, aby na to odpowiedzieć, więc ten obrazek jest całkowicie wymyślony. Obcy, bardzo inteligentni, wyglądają trochę jak ludzie. Ich radioteleskopy nie różnią się zbytnio od ziemskich, zostały przeznaczone do tego samego celu. Wiadomość, którą starają się rozszyfrować Obcy opowiada o życiu na Ziemi. Jeśli stworzenia żyją w obszarze Messier 13, dowiedzą się jak wyglądało życie na Ziemi tysiące lat temu. Co się stanie, jeśli nawiążemy kontakt z obcymi istotami – i okażą się one znacznie bardziej zaawansowane technologicznie od nas? Niektórzy uważają, że wynikiem będzie niesamowita era przygód i odkryć. Inni twierdzą, „Czy ludzie walczyliby, aby osiągnąć przełom w sztuce i nauce, gdyby mieli poczucie, że wszystko zostało już zrobione wcześniej? Rezulatem byłby rodzaj lenistwa gatunkowego i w ostateczności śmierć.” Jeśli jacyś kosmici są tam to może nie odpowiedzą dopóki ludzkość nie będzie gotowa, aby znieść szok podczas kontaktu. Jak myślisz – czy kontakt okazałby się przygodą… czy może katastrofą?

Na pytanie, czy ludzkość jest sama w galaktyce wciąż nie znaleźliśmy odpowiedzi. Jednak wielu ludzi wierzy, że światem rządzą Reptilianie, a ludzkość jest oszukiwana. Zresztą filmy dokumentalne takie jak „Dzień Niepodległości”, „E. T.” chyba nie mogą kłamać.

NAUKA I TECHNOLOGIA

UMYSŁ PONAD MATERIĄ – OSTATECZNA GRANICA

Nasi potomkowie będą mogli góry przenosić (dosłownie).

Nasi potomkowie będą mogli góry przenosić (dosłownie).

Wielu ludzi wierzy, że oprócz zwykłych zmysłów wzroku, węchu, smaku, dotyku i słuchu, jest szósty zmysł, który czeka na rozwinięcie. Nazywany jest postrzeganiem pozazmysłowym lub po prostu ESP (od extra-sensory perception) obejmuje on różne zdolności, takie jak telepatia (umiejętność porozumiewania się myślami) i telekinezy (zdolność przenoszenia obiektów aktem woli bez dotykania ich). Naukowcy próbowali udowodnić istnienie tych i innych dziwnych mocy w wielu eksperymentach, jednak jak dotąd bez przekonujących dowodów za lub przeciw. Przyszłe badania powinny rozwiązać problem. A może maszyny też mogą używać ESP? Czas pokaże.

Krążownik ESPER

W odległej przyszłości ludzie będą robić rzeczy, które są dla nas magią. Nasi potomkowie być może stworzą bionicznych mężczyzn i kobiety zdolnych do zwiększenia mocy ich umysłów do fantastycznych poziomów dzięki mechanicznym robotom wzmacniającym ESP. Na tym obrazku, wojna gwiezdna toczy się na statku z załogą posiadającą zmysły ESP. Moc umysłów komunikuje się z odległą bazą gwiezdną. Maszyny i broń są sterowane myślami. Kapitan, podpięty do bitewnego komputera, wszystko co musi zrobić to tylko pomyśleć o taktyce – i wszystko będzie działać. Podobnie jak ludzie zaginający łyżki będzie miał moc by zniszczyć metal w jednostkach wroga i zniszczyć ich broń. W oddziale szpitalnym, uzdrawiające ręce i umysły będą dbać o ofiary bitwy.

Ta książka oddaje wszystkie mody i trendy jakie panowały w nauce w latach siedemdziesiątych. Wojskowi i naukowcy jarali się myślą, że można byłoby spenetrować tyły (dziwnie to brzmi) wroga dzięki zdolnościom telepatycznym agentów. Takie CIA przeprowadzało na tym polu eksperymenty.

 NAUKA I TECHNOLOGIA

SZTUCZNA INTELIGENCJA

Terminator nadchodzi.

Terminator nadchodzi.

Wielu inżynierów komputerowych jest przekonanych, że jesteśmy świadkami ewolucji nowego gatunku, to znaczy inteligentnej maszyny. Już komputer szachowy może pokonać wszystkich, oprócz kilku ludzkich przeciwników (to już nieaktualne, przyp. Charlie). Co prawda komputery muszą być zaprogramowane przez ludzi, ale można się pokusić o stwierdzenie, że będą mogły uczyć się i reagować bez instrukcji – będzie to mały krok do własnej inteligencji. Wiele milionów lat zajęło Naturze, by wyeowulować ludzki mózg.  Obecnie to biologiczna istota stwarza własne potomstwo. A proces może zająć zaledwie kilka dekad. I wtedy prawdziwe roboty będą chodzić po Ziemi.

Człowiek i maszyna – partnerzy w przyszłych wiekach

Perspektywa inteligentnych maszyn powinna być niewielkim powodem do strachu. Partnerstwo człowiek / maszyna, (każde robi to w czym jest najlepsze) jest bardziej prawdopodobne, niż wizja szalonych robotów przejmujących władzę nad światem.

Partnerstwo może być kolejny krokiem na ścieżce ludzkiej ewolucji, być może powstanie nowy gatunek człowieka, który będzie lepiej przystosowany do odkrywania Wszechświata.

Ten obrazek przedstawia zespół poszukiwawczy w przyszłości. Ludzie i maszyny współpracują, poznając mały zamieszkany świat znajdujący się w odległej przestrzeni kosmicznej. W tym zespole to ludzie dowodzą, choć mózg elektroniczny statku gwiezdnego ma większą pojemność niż mózgi całej ludzkiej załogi. I gdyby chciał, mógłby zignorować lub przynajmniej zakwestionować każdy rozkaz, z którym by się nie zgadzał.

Maszyna w kształcie człowieka, prawdziwy „robot” jest możliwa, ale będzie raczej niespotykana w szeregach robotów. Zaprojektowane z myślą o specyficznych funkcjach, roboty nie będą potrzebować tylu samo kończyn jak u człowieka.

Cały czas trwają badania, prace nad stworzeniem prawdziwego robota jak to ujęli autorzy książki. Oraz wielu ludzi twierdzi, że moment, w którym nastąpi tak zwana Osobliwość Technologiczna zbliża się wielkimi krokami.

NASTĘPNE STO DWADZIEŚCIA LAT. OŚ CZASU PRZYSZŁYCH NAUKOWYCH ODKRYĆ

Na niektóre rzeczy jest już za późno...

Na niektóre rzeczy jest już za późno…

 Wizjonerzy z końca 19 i początku 20 wieku jak Juliusza Verne’a i HG Wells przewidzieli wiele wynalazków, które od tego czasu zmieniły świat w tym okręty podwodne, samoloty, statki kosmiczne i podróże na Księżyc. Jeszcze większych zmian można się spodziewać w ciągu najbliższych 100 lat. Jeśli wojna atomowa nie wybuchnie, przyszłość może być bardzo ekscytująca. Oto niektóre rzeczy, które mogą się zdarzyć, a większość z nich nastąpi za Twojego życia.

1980 – 1990

Teleskop kosmiczny wyniesiony na orbitę Ziemi przez prom kosmiczny. 13-metrowy teleskop pozwala astronomom zobaczyć gwiazdy siedem razy bardziej oddalone dalej i 50 razy słabsze, niż to możliwe przy użyciu teleskopów na Ziemi. (stało się przyp. Charlie)

Prom kosmiczny demonstruje wykorzystanie energii słonecznej dla Elektrowni Słonecznej. (nie ma przyp. Charlie)

Wysokoenergetyczne lasery są testowane w przestrzeni kosmicznej. Mają służyć jako broń, aby zniszczyć satelity wroga.

Elektrownie słoneczne utworzone na Bliskim Wschodzie, zapewniają tanią energię dla rolników. (nie ma tego w dużej skali przyp. Charlie)

Na orbicie jest testowane budowanie w przestrzeni kosmicznej; test pokazuje, że możliwe jest budowanie ogromnych, lekkich konstrukcji takich jak SSPS przy użyciu automatycznych robotów. (nie ma przyp. Charlie)

Elektrownie falowe opracowane w Wielkiej Brytanii znajdują zastosowanie do produkcji energii elektrycznej w obszarach przybrzeżnych. (dzieje się przyp. Charlie)

Eksperymentalna elektrownia kontrolowanej syntezy jądrowej z powodzeniem wytwarza energię elektryczną. (coś się dzieje przyp. Charlie)

Orbitalna stacja kosmiczna pokazuje, że wiele procesów przemysłowych jest tańszych i łatwiej przeprowadzanych w przestrzeni kosmicznej. (orbitalna stacja jest, ale na razie procesów przemysłowych nie ma przyp. Charlie)

1991-2000

HiMAT to typ myśliwców. Niektóre są wyposażone w pilotów-robotów, latających automatycznie na dłuższe i cięższe misje niż myśliwce z ludzkimi pilotami. (mamy drony)

Lasery wysokiej mocy, stają się standardowym wyposażeniem na polu bitwy, zastępując wiele dział i armat. (coś się dzieje, ale nie w standardzie przyp. Charlie)

Panowanie robotów w związku z rozwojem wielu maszynowych funkcji: wzroku, ruchu, manipulacji i „myślenia” zbliża się nieuchronnie. (coś się dzieje przyp. Charlie)

Wykrywacz trzęsień ziemi został wyniesiony na orbitę przez prom kosmiczny. Będzie wykorzystywany do kontroli niestabilnych terenów w San Andreas w Kalifornii, USA. (dzieje się przyp. Charlie)

Maszyny wyposażone w komputerowe systemy dowodzenia będą stosowane do walki z pożarami w USA. (chyba nic się nie dzieje przyp. Charlie)

Chirurgia komórkowa – zdolność do niszczenia indywidualnych chorych komórek w organizmie za pomocą promieni lasera – jest powszechnie praktykowana w szpitalach. (dzieje się przyp. Charliego)

Podwodne hodowle ryb są budowane w celu zwiększenia zasobów ryb w oceanach.

Zostają opracowane systemy komputerowe, które uczą się na własnych błędach tak jak ludzie (nie wszyscy, przyp. Charliego).

Szybki transportowy poduszkowiec zastąpi większość zwykłych transportowców szturmowych w wielu  Marynarkach Wojennych świata.

Inżynieria genetyczna jest używana do ulepszania roślin i zwierząt, po to by stworzyć super szczepy pszenicy, kukurydzy, jęczmienia, kukurydzy i wielu innych roślin jadalnych. Większa odporność na choroby i większe rośliny mają pomóc wykarmić świat. (GMO przyp. Charliego)

Lustra umieszczone w przestrzeni kosmicznej na orbicie w celu zapewnienia oświetlenia Ziemi. Lustra odbijające światło słoneczne będą wykorzystane jako oświetlenie miast oraz jako reflektory w sytuacjach awaryjnych do pomocy humanitarnej na przykład podczas trzęsienia ziemi. (nie ma przyp. Charliego)

2001-2050

Pierwsza elektrownia jądrowa stosująca kontrolowaną syntezę termojądrową wchodzi do użytku komercyjnego w USA. Uzyskuje moc z deuteru z wody morskiej.

Druga generacja promów kosmicznych jest używana do przenoszenia materiałów na orbitę gdzie znajdują się kosmiczne fabryki. Podobne jednostki są w stanie przenosić oddziały żołnierzy po całym świecie. Boeing HLV wykorzystuje gigantyczne jezioro by lądować na Ziemi.

Mikroprocesor został zaimplementowany w ludzkim mózgu. Urządzenie pomaga ofiarom udarów odzyskać sprawność w posługiwaniu się rękami oraz nogami zastępując utracone nerwy.

Roboty i astronauci budują pierwszą elektrownię słoneczną na orbicie. SSPS (Satellite Solar Power Station) wysyła ciągłą wiązkę mikrofal do stacji odbiorczych na Ziemi. Moc jest przekształcana w energię mikrofalową; i „eksportowana” do innych krajów za pomocą satelity przekaźnika.

Ludzie wracają na Księżyc po raz pierwszy od roku 1973. Tym razem są to geodeci szukający najlepszego miejsca na założenie księżycowej kolonii.

Zautomatyzowany sprzęt wydobywczy ląduje na księżycu by rozpocząć wydobycie metali.

Elektromagnetyczna katapulta zostaje wybudowana na Księżycu, by wysyłać materiały na okołoziemską orbitę do kosmicznych fabrk jako surowiec do budowy kolejnych kosmicznych stacji.

Automatyczne sondy lądują na asteroidach by sprawdzić ich skład i wartość.

Na okołoziemskiej orbicie zostaje umieszczony gigantyczny radioteleskop. Jego zadaniem jest nasłuchiwanie i poszukiwanie sygnałów życia we Wszechświecie, inteligentego życia, które może nadawać sygnały radiowe.

Asteroidy są używane jako źródło minerałów i metali. Małe kolonie górnicze powstają w Pasie Asteroid i są zaczątkiem ludzkiej cywilizacji na zewnątrz Układu Słonecznego.

Słabe sygnały zostają przechwycone przez radioteleskop. Zagadkowe fale radiowe wydają się być zakodowaną wiadomością od obcych istot.

Kosmiczne lustra rozpoczynają pod ścisłą kontrolą ONZ eksperymenty związane z kontrolą klimatu.

Systemy komputerowe zarządzają całym światem. Tylko komputery są w stanie nadążyć i rozwiązywać skomplikowane problemy planety zamieszkanej przez 6 do 7 miliardów ludzi.

Praktycznie wszystkie zawody w przemyśle zostały zastąpione przez roboty.

Naukowcy i super komputer odczytują sygnały otrzymane przed laty. Pierwsze informacje doprowadzają do przełomu naukowego.

Wielkie zainteresowanie wiadomościami od Obcych prowadzą do prac nad statkami kosmicznymi.
Atmosferę Jowisza eksploatują roboty kontrolujące stacje balonowe. Materiały są używane przez ludzkie kolonie znajdujące się na ziemskiej orbicie, na Księżycu, Marsie i w Pasie Asteroid.

22 wiek i dalej

Trzecia Rewolucja Przemysłowa została zakończona: dosłownie wszystkie gałęzie przemysłu zostały albo oczyszczone albo przeniesione w kosmos. Człowiek i Maszyna przywracają wreszcie równowagę ekologiczną na Ziemi.

Cyborgi są powszechne. Pół-roboty zbudowane z mikroelektronicznych elementów, potężnej maszynerii oraz ludzkich części wykonują zadania, które byłyby niewykonalne dla zwykłego człowieka.

Dzięki komputerom i kosmicznym stacjom badawczym zagadka postrzegania pozazmysłowego została rozwiązana. Wynaleziono wzmacniacze ESP, używane są jako implanty w mózgu dla każdego kto chce posiadać ESP.

Sztuczna inteligencja przegania ludzkość. Super roboty koncentrują się na pomaganiu ludziom, których możliwości są z natury rzeczy ograniczone. Dzięki ludzkiej zdolności do adaptacji powstaje wspaniałe przymierze człowieka z maszyną, które rusza na podbój Wszechświata. Następują narodziny nowej super rasy.

 To jest koniec pierwszej części. Powiadam Wam, że książka jest bardzo ciekawa. Ja ogólnie uwielbiam takie niemalże wróżenie z fusów po to w sumie powstała ta strona. Będzie druga część i trzecia też. Mam nadzieję, że Wam się podobało i zobaczyliście jak świat się zmienił albo jak spełniły się przepowiednie autorów. I oczywiście co nas jeszcze czeka w przyszłości.

Moje komentarze co do poszczególnych stron nie są być może bardzo profesjonalne, ale niestety nie mogę wiedzieć wszystkiego.

3 Comments

  1. Onibe

    trochę pojechali w kosmos ;-). Ale rysunki fajne.

  2. […] wami druga część cudnej książki, (pierwsza tutaj) w której to mamy przedstawioną naszą przyszłość. Część druga zostanie zaprezentowana […]

  3. […] odsłona fascynującej książki. Cieszcie oczy bazami na Księżycu i zawodami sportowymi, które się na tym ciele niebieskim […]

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *